wtorek, 5 maja 2009

Ranking kont maklerskich IKE

Obecnie tylko trzy instytucje posiadają w ofercie konto IKE w formie rachunku maklerskiego:
Dom Maklerski BZ WBK, Biuro Maklerskie DnB NORD i Dom Maklerski PKO BP.

Oto tabela z porównaniem tych ofert:


Od 1 kwietnia 2009 DM BZ WBK znacząco zmienił swoją ofertę, po pierwsze podwyższając dwukrotnie opłatę za prowadzenie IKE do 55 zł rocznie a po drugie obniżając prowizję od handlu akcjami z 0,49 do 0,39% i obligacjami z 0,39 do 0,25%.

Kilka miesięcy temu ( o ile pamiętam) PKO BP obniżył wysokość prowizji minimalnej od transakcji na rynku akcji i innych papierów oprócz obligacji i warrantów. Prowizja ta wynosi teraz 2 zł, co oznacza, że warto składać zlecenia już od 500 zł by nie nadpłacić prowizji. Dla porównania, za takie samo zlecenie na 500 zł w BZ WBK zapłacimy 6 zł prowizji, czyli nie 0,39% kwoty a 1,17%! Czyli w BZ WBK powinniśmy składać zlecenia na minimum 1500 zł.

Do powyższej tabeli należy się znacznie więcej wyjaśnień bo każda z ofert jest inna i nie sposób wszystkie opłaty jednakowo nazwać i zestawić. W przypadku braku opłaty za depozyt papierów wartościowych, dość łatwo spełnić ten warunek w każdym banku. Wystarczy jak w przypadku BZ WBK, mieć ulokowane w papierach wartościowych mniej niż 1.000.000 PLN. W przypadku DnB Nord, należy mieć ulokowane poniżej 10.000 PLN lub mieć otwarty także standardowy rachunek maklerski. Jeśli ktoś myśli o tym biurze, taki dodatkowy rachunek warto otworzyć, gdyż mając 2 rachunki i tak płacimy tylko 60 zł jak za jeden. W przypadku oferty PKO BP, nie znalazłem w tabeli biura opłaty za depozyt papierów wartościowych. Przypuszczam, że kwota ta już zawiera się w opłacie za prowadzenie rachunku.

W przypadku prowizji za nabycie i zbycie papierów wartościowych, jedyną mało czytelną ofertę posiada BM DnB Nord. To biuro podaje tylko własną prowizję pobieraną od transakcji a w sprawie reszty opłaty odsyła do tabeli opłat GPW i KDPW(Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych). Jak sprawdziłem, GPW i KDPW pobierają od każdej transakcji minimum około 2,50 zł. Podsumowując, całkowita kwota minimalnej prowizji pobierana przez DnB Nord to około 5 zł. Obliczając stawkę prowizji DnB Nord w procentach, należy do 0,38% tzw. opłaty liniowej dodać opłaty GPW/KDPW. Oznacza to, że opłata procentowo sięgnie optymalnie około 0,5% i aby zapłacić mało prowizji, transakcja nie powinna być mniejsza niż 1.000 zł. Tutaj niestety jest jeszcze jeden haczyk. Jeśli nasze zlecenie na 1.000 zł zostanie zrealizowane w dwóch transakcjach, od każdej oddzielnie zapłacimy prowizję minimalną do GPW/KDPW. Oznacza to w praktyce, że zapłacona prowizja nawet przy zleceniu na 1000 zł, może wynieść 0,6-0,7% a nawet więcej!

Dlatego moim zdaniem DnB Nord ma najgorszą obecnie ofertę cenową na rynku. Ubolewam nad tym, ponieważ właśnie w tym biurze posiadam IKE od kwietnia zeszłego roku. Inne biura poprawiły lub zmieniły swoje oferty, DnB niestety nie zrobił nic i został w tyle. Jako że zakupiłem już papiery i dokonuję mało transakcji, na razie nie zmieniam biura i mam nadzieję na jeszcze lepszą ofertę ze strony konkurencji lub wkroczenia nowego gracza. Tutaj ukłon do Domu Inwestycyjnego BRE Banku, gdzie posiadam standardowy rachunek inwestycyjny. Jeśli wprowadzicie ciekawą ofertę IKE, przeniosę do Was IKE z BM DnB Nord. Ze względu na wysokie prowizje, nie dokonuję wpłaty kwoty limitu IKE za ten rok i inwestuję te środki na normalnym rachunku w DI BRE.

W przyszłości postaram się ocenić bliżej jak praktycznie wygląda użytkowanie tych rachunków IKE, faktyczne koszty i jakość obsługi. Zapraszam osoby, które posiadają rachunki maklerskie w tych biurach by w komentarzach opisały swoje doświadczenia i pomogły tym samym w sformułowaniu kolejnego zestawienia.

7 komentarzy:

 1. Hej! Widzę Zdzichu, ze otwarłeś kolejnego bloga, moze mała wymiana linkami? Odp. na email, co o tym sądzisz.
  A co do treści artykułu: IKE w DnB może i jest dość drogie pod względem opłat, ale najłatwiej chyba jest je założyć, wiem, bo mam, bo wcześniej przenosiłem IKE z mBanku. Po szarpaninie z mBankiem nie chciało mi się już męczyć, najpierw poszedłem do PKO, okazało się jednak, ze IKE - rachunek maklerski można otworzyć najbliżej w Katowicach lub Wrocławiu, potem podbiłem do DnB i załatwiłem sprawę od ręki. Dla mnie to spory plus.

  OdpowiedzUsuń
 2. NO jeśli nie można otworzyć IKE w każdym oddziale to fatalnie, ja w sumie zamierzam dopiero temat zgłębić, ale by jechać do Katowic podpisać pare papierków to trochę przykra sprawa.
  Mam też pytanie.
  Czy takie systemy emerytalne funkcjonują w innych państwach, że sam sobie inwestuje na rynku by mieć lepszą emeryturę niż mi fachowcy wypracują?

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za zainteresowanie, myślę ze wątek IKE jest bardzo ważny i każdy powinien je mieć :)

  @theredel
  właśnie rozpocząłem procedurę przeniesienia IKE do BZ WBK. Dowiedziałem się, że jeśli przeniosę tam IKE do 30 czerwca, DM BZ WBK nie pobierze opłaty za prowadzenie konta za ten rok.

  W Twoim przypadku powinieneś zostać w DnB przynajmniej do upływu roku, tak żeby bank nie zdarł z Ciebie opłaty za wcześniejszą rezygnację. Ja swoje IKE zakładałem w kwietniu 2008 więc mogę sobie pozwolić na ten luksus.

  W przyszłości napiszę na podstawie własnych doświadczeń, jak przebiega przeniesienie konta maklerskiego IKE na przykładzie DM BZWBK i BM DnB NORD.

  Co do linków, oczywiście chętnie się wymienię, napiszę do Ciebie na gg jak się ujawnisz ;)

  @buntownik

  mniej więcej taki sam system funkcjonuje w Wielkiej Brytanii. Jest tam coś takiego jak ISA (Individual Savings Account).

  Tak samo można inwestować w akcje, obligacje itp bez zapłaty podatku i tak samo jest limit rocznych wpłat. Różnica polega na tym, że w UK to konto służy do oszczędzania na cokolwiek i można co roku wypłacać wcześniej wpłacone pieniądze bez podatku od zysku.

  Jest to dużo lepsze niż polskie IKE, które służy tylko do oszczędzania na emeryturę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale przeglądam sobie ustawę o IKE i wychodzi mi, że może je założyć również osoba, która już jest na emeryturze i po 5 latach (lub śmierci) można wypłacić te środki bez płacenia podatku belki. Taki stan rzeczy rodzi pewne możliwości :)

  OdpowiedzUsuń
 5. @ Bartek,

  z mojej wiedzy wynika, że jest to możliwe. Na przykład dziadek może zbierać na dobry start w życie wnuka. Kiedy wnuk będzie pełnoletni, dziadek wypłaca środki i daje wnukowi w darowiźnie.

  Jeśli dziadek niestety zejdzie z tego świata, dziedziczy po nim np. tata dziecka na swoje IKE i przekazuje środki synowi, kiedy tata skończy 60 lat i będzie mógł wypłacić bez podatku.

  OdpowiedzUsuń
 6. No i mamy IKE w Bossa

  OdpowiedzUsuń
 7. Powiedzcie, ile kosztuje przeniesienie papierów wartośc. z konta IKE jednego banku (BZ WBK) do innego? Moim zdaniem BZ WBK przegiął z opłatą, bo mam u nich konto podstawowe maklerskie i podwójna opłata przy np. 1 tokenie wydaje mi się zwykłym naciągactwem + te 6zł min.prowizja, gdy innym wystarcza 2zł.

  OdpowiedzUsuń