środa, 22 kwietnia 2009

Czym jest obecnie IKE?


Podstawowe informacje

IKE jest kontem, na którym możemy zbierać pieniądze, z zamiarem ich wypłacenia po ukończeniu 60 lat. Pieniądze możemy inwestować na GPW (IKE jako rachunek maklerski) , trzymać na lokacie ( IKE-lokata) lub inwestować w fundusze inwestycyjne (IKE-fundusz).

IKE jest częścią zreformowanego systemu ubezpieczeń społecznych, jest to tzw. III filar, gdzie każdy pełnoletni obywatel może zbierać dodatkowe oszczędności na swoją emeryturę. Szczegółowe warunki IKE reguluje odpowiednia ustawa o IKE.

Cel IKE

Jako że wypłaty emerytury z pierwszego filara (ZUS) i drugiego (OFE) będą prawdopodobnie stanowić tylko 30%-40% emerytury, rząd chce zachęcić obywateli do oszczędzania poprzez IKE.

Zachęty dla otwarcia IKE

Najważniejsza, jeśli nie jedyna zaleta IKE to zwolnienie uzyskanych zysków z "podatku Belki" 19% czyli podatku od dochodów kapitałowych. Dzięki temu zwolnieniu, zainwestowane środki rosną szybciej bo nie jest odprowadzany podatek.

Obwarowanie IKE

Ograniczenia w IKE są dwa główne:

1) W przypadku wcześniejszej wypłaty z IKE, należy zapłacić "podatek Belki" od zysku, jaki osiągnęliśmy w trakcie prowadzenia IKE.

2) Corocznie jest ustalany górny limit wpłat do IKE. Do roku 2008 włącznie, był to limit 1,5- krotność średniego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce. Od tego roku jest to 3-krotność miesięcznego średniego wynagrodzenia. Na rok 2009 limit ten został ustalony w kwocie 9.579,00 zł.
Kwotę tą można wpłacić jednorazowo, lub w każdy inny dowolny sposób w trakcie roku. Ustawa tego nie reguluje, natomiast może to dodatkowo regulować dana instytucja, w której otwieramy IKE.

IKE w porównaniu do ZUS i OFE

Kiedy skończymy 60 lat, możemy już swobodnie wypłacić całość lub część środków z IKE bez podatku Belki. Od tych środków nie płacimy też podatków dochodowych i społecznych, jak to będzie w przypadku ZUS-u i OFE.

W przypadku naszej śmierci, cała kwota z IKE wraz z zyskami wędruje do wybranej przez nas osoby lub osób. Kwota ta jest wolna od podatku. To jest kolejna przewaga IKE na OFE i ZUS. Zachowujemy pełne prawo własności i dziedziczenia w stosunku do zgromadzonych środków.

Plusem IKE jest też to, że ustawodawca nie wymaga od nas jakiejkolwiek systematyczności wpłat. Wpłacamy ile chcemy i kiedy chcemy, w ramach rocznego górnego limitu. Możemy też po kilku latach przestać wpłacać w ogóle lub na jakiś czas.

Minusem IKE w porównaniu do OFE i ZUS jest to, że kwoty do IKE wpłacamy od naszych środków netto (już opodatkowanych) a środki do ZUS i OFE pobierane są od kwoty pensji brutto.

Nie ma to specjalnie znaczenia, jeśli ktoś nie pracuje. Możliwa jest bowiem sytuacja, że my nie pracujemy i nie mamy zatem w przyszłości prawa do emerytury. W tej sytuacji IKE może opłacać nam członek rodziny, lub jakakolwiek inna osoba, tego ustawa nie reguluje.

1 komentarz:

  1. Moim zdaniem korzystanie z indywidualnych kont emerytalnych to dobry pomysł, zwłaszcza dla osób, które mają niewielkie składki w dwóch obowiązkowych filarach. Sama jestem taką osobą, ponieważ większość mojego stażu pracy pracowałam na umowę zlecenie. Od czerwca 2013 posiadam IKE. Dobrą wiadomością dla mnie było to, że IKE nie wymaga wysokich i regularnych wpłat, dlatego w zależności od miesiąca wpłacam albo więcej albo trochę mniej :).

    OdpowiedzUsuń