piątek, 11 grudnia 2009

DM BOŚ poszerza ofertę o IKE - aktualizacja rankingu

Dzięki komentarzom Czytelników, dowiedziałem się, że ofertę IKE wprowadził Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska. Dzisiaj bliżej przyjrzymy się tej ofercie na podstawie tabeli opłat i prowizji, oraz porównamy z innymi już dostępnymi rachunkami IKE. Poniżej uaktualnione zestawienie.
Ofercie DM BOŚ wystawiłem porównawczą ocenę bardzo dobrą, tzn. jest to moim zdaniem najlepsza propozycja. Taką notę zajęła głównie dzięki bezpłatnemu prowadzeniu rachunku, na czym oszczędzamy ok. 50 zł rocznie, zestawiając z innymi ofertami.

Do tabeli dodałem nową rubrykę "Podatek od dywidend". Jako że jedne biura naliczają ten podatek (BM DnB Nord) a inne nie, warto o tym wiedzieć.

Teraz opiszę kilka moim zdaniem głównych zalet rachunku w DM BOŚ na tle konkurencji:
 1. Jeśli otworzymy rachunek z dostępem przez internet, nie płacimy za prowadzenie rachunku (inaczej opłata to 4 zł miesięcznie).
 2. W biurze tym, jak się dowiedziałem nietylko od pracowników, jest dość elastyczna polityka w negocjacjach prowizji, tak więc jak rachunek obrośnie we wpłaty, zyski i wygenerujemy większe obroty, warto porozmawiać o obniżeniu głównej prowizji dla transakcji akcjami i innymi papierami wartościowymi.
 3. Oferta daytrading z prowizją od akcji tylko 0,2%
 4. Pomimo, że oferta jest najmłodszą na rynku to na stronie biura można znaleźć najwięcej informacji o IKE ze wszystkich biur, które oferują ten produkt. Oferta też jest promowana na stronie. Widać, że DM BOŚ stawia na ten produkt i możliwie że będzie jeszcze długo utrzymywał go atrakcyjnym na tle konkurencji.
Jeśli chodzi o wady tego konta, nie znalazłem ich w tabeli opłat i prowizji ani w komentarzach na forach - tam dominują pozytywne opinie. Tak więc proszę tych, którzy korzystają już z usług bossy o wypowiedzi, te negatywne i pozytywne, ale zawsze rzeczowe.

P.S. Nie otrzymuję wynagrodzenia w żaden sposób z DM BOŚ i nie mam tam rachunku maklerskiego, choć kiedyś może otworzę.

Poniżej zamieszczam jeszcze zestaw linków, do tabel opłat i prowizji porównywanych biur maklerskich:

Edycja 2010.01.15:

Zmieniłem w tabeli prowizję pobieraną przy transferze papierów z IKE, pobieraną przez DM BOŚ. Jest to kwota równa opłacie naliczanej przez KDPW, kilkukrotnie niższa niż 0,25% wyceny przenoszonych aktywów i mniej niż minimum 50 zł od walora. Opłata, którą powyżej przytoczyłem, dotyczy natomiast przenoszenia papierów wartościowych w ramach rachunków innych niż IKE.

Od czasu dodania oferty IKE przez DM BOŚ, zainteresowanie tą formą inwestowania wśród inwestorów giełdowych moim zdaniem wyraźnie wzrosło. Dlatego postaram się przygotować nowe zestawienie IKE w nowym poście, zamiast kolejny raz aktualizować już zamieszczone. Odpowiem też na kwestie nurtujące inwestorów jak ta, jaką opłatę może pobrać biuro maklerskie za transfer naszego IKE.

17 komentarzy:

 1. Gdybyś promował konto w Nordei, wtedy podejrzewałbym cię o próbę ruszenia kursu do góry, a tak jesteś poza podejrzeniami :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Racja :)

  Na Nordei jest taka płynność że gdyby każdy z subskrybentów bloga kupił po 100 akcji to mielibyśmy wzrost 20%-30% do końca roku.... a później czekałby krach i pewnie powrót do obecnego kursu.

  Na BOŚiu też obroty słabe ale BOŚ względnie drogi więc nie wchodzę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety w zleceniach w IKE DM BOŚ nie ma opcji modyfikacji zleceń ,jedynie anulujesz stare zlecenie i skladasz nowe.
  A tak na marginesie prowizja dla czlonków SII dla akcji to 0.29% od wart. zlecenia
  DI BRE tego mi nie da i bardzo dobrze - jest przynajmniej zdrowa konkurencja i to lubię ;)

  marek

  OdpowiedzUsuń
 4. DI BRE dla czlonków SII daje 0,35% prowizji od akcji i darmowe prowadzenie rachunku, co także dotyczy IKE. Tak więc jeśli wziąć pod uwagę zniżki, obie oferty są podobne (DM BOŚ nadal nieco lepszy).

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie zgodzę się mam konto w bosiu i mam 0.29 a do podpisania IKE się zbieram bo trzeba w tym roku zrobić wpłatę.

  OdpowiedzUsuń
 6. @ buntownik

  z czym się dokladnie nie zgadzasz?

  OdpowiedzUsuń
 7. a ja czekam na akywację IKE...
  troszkę to trwa w tym Bosiu.

  OdpowiedzUsuń
 8. @ Vox, w DnB Nord też się parę dni czeka. W DM BZ WBK jak pamiętam mozna było natomiast używać IKE prawie z marszu.

  Inna sprawa jak się przenosi IKE. To może potrwać 1-2 tygodnie... u mnie wyszło ok. 5 dni roboczych.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dlaczego w przypadku DM BOS umieszczona a tabeli oplata za przeniesienie papierow wynosi 0,25% min. 25 zl?

  Wg. moich informacji KDPW pobiera duzo nizsze oplaty.....

  OdpowiedzUsuń
 10. @ Anonimowy, masz rację. 0,25% min. 25 zł jest przy transferach w zwykłych rachunkach a w IKE jest tylko opłata do KDPW. Sprawdzę ile wynosi i zmienię w tabeli.

  OdpowiedzUsuń
 11. Witaj Zdzichu,
  Niestety nie weszła aktualizacja ustawy o IKE i nierezydenci nie moga korzystać z IKE. Ehh komisje sa ważniejsze...

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam,

  czyli niestety Polacy mieszkający zagranicą nie mogą mieć IKE.

  Na sczęście np. w UK jest jeszcze lepszy system odkładania, tzw. ISA czyli Invivdual Savings Account, gdzie też nie ma podatku i dodatkowo nie ma potrzeby trzymania do emerytury, jest tylko roczny limit wpłat, ale coś koło 3.000 funtów rocznie czyli sporo. Pytanie tylko czy te firmy dają dostęp np. do GPW.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zdzichu,
  a kiedy poprawisz tabelkę, bo w Bosiu opłata transferowa jest w wysokosci opłat KDPW, a nie 0,25 %?
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Aha i w dzisiejszym Parkiecie z 15/01 str 10 jest o IKE - ile i gdzie przybyło kont a gdzie ubyło. Niestety zamieszczona w tym artykule tabelka zawiera braki.

  OdpowiedzUsuń
 15. Piszecie że Polacy mieszkający za granicą nie mogą mieć IKE. A jak sprawa wygląda gdy założymy IKE mieszkając w Polsce, a następnie wyjedziemy za granicę? Mamy obowiązek zlikwidować IKE?

  OdpowiedzUsuń
 16. @Vox

  myślę że jest to kwestia rezydencji podatkowej. Jak wyjeżdżasz sezonowo to nie zmieniasz rezydencji i nie powinno to mieć w ogóle wpływu.

  Niektórzy co się od Polski odżegnali jak nasza skarbówka upominała się o podatki, to mogli zmienić rezydencję podatkową tak by w Polsce podatków nie dopłacać. Oni mogą nie mieć możliwości otwierania IKE z w/w powodu tak długo jak nie przywrócą krajowej rezydencji.

  Jeśli wyjechałeś tak po prostu dorobić przez jakiś czas (nawet kilka lat) a nadal utrzymujesz więzi z Polską a więc masz tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy w kraju, to powinienieś móc utrzymywać IKE.

  Jest to moja własna interpretacja i proszę nie podejmować na jej podstawie decyzji a co najwyżej potraktować jako motywację do głębszego zbadania sprawy.

  OdpowiedzUsuń
 17. Zdzichu takie zmiany w IKE a u ciebie cisza http://blogi.bossa.pl/2010/02/24/me-gustaria-abrir-una-cuenta-con-su-corredor/
  pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń