poniedziałek, 9 grudnia 2013

Wysokość limitu wpłat na IKE w roku 2014

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o IKE, limit rocznych wpłat jest równy 3-krotności  przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego brutto w gospodarce narodowej na nadchodzący rok. 

Jeśli w mijającym roku określony limit był wyższy, to obowiązuje ten wyższy limit również w kolejnym roku. W 2013 roku tak ustalona kwota wynosiła 11.139 zł

Zgodnie z projektem budżetu na rok 2014, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej jest prognozowane na 3.746 zł. 3-krotność tej kwoty daje 11.238 zł czyli limit potencjalnie o 99 zł większy niż rok wcześniej. 
Nie jest to oficjalna kwota limitu na rok 2014 (kwota oficjalna zostanie opublikowana tutaj). Można się już jednak szykować i budżetować wydatki. Jeśli mamy rezerwy i wpłacimy całą kwotę już na początku stycznia, osiągniemy bowiem potencjalnie najwyższą korzyść podatkową. 

Inną opcją jest wpłata co miesiąc 1/12 tej kwoty, co daje 936,50 zł miesięcznie. Myślę że jeśli każdy byłby w stanie tyle wpłacać i sensownie zainwestować, to na emeryturze wszystkim by się wiodło dobrze i to bez względu na to, jakie będą "stopy waloryzacji" w I-szym filarze ZUS i stopy zwrotu z OFE (o ile rząd wcześniej całkowicie nie zlikwiduje II filaru ;).

Edycja z 29 grudnia 2013:

Zgodnie z obwieszczeniem  Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie wysokości kwoty wpłat na indywidualne konto emerytalne w roku 2014 wysokość kwoty wpłat na IKE w roku 2014 wynosi 11 238 zł.

Obwieszczenie opublikowano w Monitorze Polskim z dnia 11 grudnia 2013 r.  poz. 996.

2 komentarze:

  1. Według mnie coroczne podwyższanie limitu wpłat na IKE to bardzo dobry pomysł, ponieważ daje nam to możliwość odkładania większej ilości pieniędzy na naszą emeryturę. Szkoda jednak, że tak mało osób decyduje się na korzystanie z trzeciego filaru. Zwłaszcza, że wpłaty na Indywidualny Fundusz Emerytalny można dostosowywać do naszej aktualnej sytuacji finansowej.

    OdpowiedzUsuń
  2. IKE to w tym momencie jedyny sposób na zapewnienie sobie jakichś funduszy na starość - zus i ofe długo się nie utrzymają, jedyne co można zrobić to odkładać pieniądze we własnym zakresie. Osobiście wybrałem IKE w PKO: http://pkoubezpieczenia.pl/emerytura/ike i jak na razie jestem zadowolony z podjętej decyzji.

    OdpowiedzUsuń