sobota, 29 marca 2014

OFE a ZUS czyli miłościwy Rząd umożliwia wybór sposobu oszczędzania na emeryturę

Już niebawem bo od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r., wszyscy członkowie OFE będą mogli pofatygować się do ZUS i uprzejmie potwierdzić że chcą by resztówka ich bieżącej składki emerytalnej (2,92% z 19,52%) dalej szła do OFE.

Źródło: demotywatory.pl

Jako pracujący, staniemy przed tym wiekopomnym momentem, kiedy Rząd umożliwia nam wybór! Proszę się jednak nie martwić. Dla Naszego bezpieczeństwa, jeśli nie wiemy co zrobić, resztówka naszych przyszłych składek będzie z zdecydowaną ich większością szła do ZUS. ZUS jest oazą bezpieczeństwa we wszechświecie a szczególnie bezpieczeństwa emerytalnego.
Ta instytucja, w odróżnieniu od krwiożerczych OFE, umożliwia udział w wyjątkowo sprawdzonym sposobie oszczędzania na przyszłość. Pobrane od naszej pensji składki, są inwestowane w wypłaty bieżących emerytur! Tak, nie ma groźby by jakiś giełdowy krach mógł nadszarpnąć nasze środki bo po krótkiej chwili od wpłaty, ich po prostu na koncie ZUS nie będzie.

Oj przepraszam, chyba trochę niefortunnie się wyraziłem. Zapewniam że mimo powyższego, "ulokowane pieniądze" są bardzo bezpieczne bo ich równowartość jest odnotowana jako "elektroniczny zapis księgowy" a taki zapis w ZUSie to jak złoto w szwajcarskim banku. Żeby było milej, zapis ten będzie corocznie "waloryzowany" a więc uprzejmy Rząd będzie decydował ile corocznie doda do tego zapisu. Co ciekawe, kwota nie będzie musiała zależeć od inflacji.

Co prawda teoretycznie istnieje ryzyko, że rząd zmieni ustawę o waloryzacji składki i zastosuje mechanizm, który obniży jej coroczny przyrost. Nie jest to jednak powód do obaw, bo takie obniżenie zapewne nastąpi dopiero, gdy więcej osób będzie chciało przejść na emeryturę. Do tego czasu, zapis księgowy może puchnąc tak jak tylko rządowa fantazja pozwala.

P.S. Moja przychylność względem ZUS nie jest opłacana przez Rząd ani przez ZUS a powyższa opinia jest jedynie wyrazem mojej subiektywnej miłości i pełni zaufania do tychże instytucji.

P.S.2. Wkrótce opublikuję jeszcze bardziej obiektywny wpis na omawiany temat :)

6 komentarzy:

 1. Jaki ZUS jakie OFE? Nie bądźmy naiwni. Żadna z tych instytucji nie zapewni nam godziwej emerytury. Musimy o to zadbać sami. Gwarantem utrzymania stałego kapitału jest tylko i wyłącznie złoto. Nie mówię tu o jakimś spekulacyjnym inwestowaniu w papierki, ale sukcesywnym skupowaniu fizycznego złota do domku.
  Można znaleźć nawet sklepy internetowe, gdzie zamawiamy sobie złoto do domku. łatwo, szybko i bezpiecznie. A kapitał z czasem zostanie zabezpieczony.
  Polecam np. zlotatarcza.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety masz absolutną rację. Pierwszy i drugi filar emerytalny raczej nie zapewni nam godziwej emerytury, dlatego powinniśmy już teraz odkładać sobie pieniądze na emeryturę - czy to na własnych kontach bankowych czy to w ramach indywidualnych kont emerytalnych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się z przedmówcą. Również uważam, że trzeba już teraz myśleć o swojej przyszłości. Lepiej się zabezpieczyć - w przyszłości pozwoli to nam na spokojne i godne życie na emeryturze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja również mam IKE.

  OdpowiedzUsuń
 5. I jak wrażenia po wyborze? Ja nie wybierałem, bo dla mnie jedno i drugie to takie samo zło. Dlatego ja nie wybrałem, czyli wybrałem ZUS, a inwestuję sam w swoją emeryturę. Trzeci filar to najlepsza inwestycja.

  OdpowiedzUsuń