środa, 19 sierpnia 2009

Nowy ranking IKE

Publikuję poszerzony ranking o biuro w Domu Inwestycyjnym BRE Banku, które sprytnie na swojej stronie schowało dostępne także u nich konto IKE:

Odkrycie zawdzięczam bloggerowi Arkadiuszowi.

Pozytywy

Nowa oferta trochę zmienia "pole walki" o pieniądze oszczędzających na emeryturę. Zwraca uwagę przede wszystkim darmowym prowadzeniem konta, jeśli mamy u nich otwarty normalny rachunek maklerski co jest szczególnie ważne w pierwszych latach IKE, kiedy te dodatkowe 50-60 zł może stanowić nawet ponad 1% zebranych środków.

Pod względem prowizji, DI BRE posiada dobrą ofertę dla osób chcących kupić na GPW niewielkie pakiety obligacji skarbowych (do 2,5 tys PLN). W przypadku większych pakietów, prowizja będzie taka sama jak w DM PKO BP.

Prowizja od akcji, PDA, PP, certyfikatów inwestycyjnych, jest taka sama jak w BM BZ WBK i DM PKO BP (0,39%).

Negatywy

Na niekorzyść DI BRE przemawia fakt, że przeniesienie papierów do innego biura sporo kosztuje - minimum 50 zł od każdej pozycji na rachunku. Tymczasem sprzedaż papierów i odkupienie w innym biurze to przeważnie koszt 0,78% wartości papierów.

Jeśli będzie potrzeba zmiany biura maklerskiego z DI BRE na inne, każdą pozycję opiewająca na mniej jak 6400 zł, opłaca się najpierw spieniężyć a później przelać w transferze gotówkę by odkupić papiery w nowo wybranym domu maklerskim. Opłaca się to przy założeniu że cena danej pozycji na giełdzie nie wzrośnie.

Obecnie jednak nic nie zapowiada, aby któreś biuro miało znacząco poprawić ofertę ponad tą w DI BRE i by takie przenosiny miały sens ekonomiczny.

Post edytowany  23 września 2009:

Korekta przy opłacie za prowadzenie rachunku w DI BRE: trzeba mieć też zwykły rachunek  maklerski by opłata nie wystąpiła.

Ponadto dowiedziałem się w DI BRE, że mając wynegocjowane  indywidualne stawki prowizyjne dla głównego rachunku maklerskiego, takie same stawki zostaną naniesione dla IKE. Jeśli więc mamy np. dla akcji prowizję 0,29% to dla IKE też będzie 0,29% a nie standardowe 0,39%. W dłuższych horyzoncie  czasowym oszczędności na prowizjach stanowią znaczące źródło wzrostu portfela.

29 komentarzy:

 1. Gdyby tak jeszcze DI BRE obniżyło prowizję to pewnie przeniósłbym się tam.Ale i tak mają atrakcyjną ofertę.
  Podobno DM BOS ma w planach wystartowanie z IKE..zobaczymy co z tego wyjdzie...

  Dzięki za cenne zestawienie .

  Stachu

  OdpowiedzUsuń
 2. @ Stachu ja mam normalny rachunek w DI BRE a IKE w BZ WBK. Wkrotce bede renegocjowal prowizje w BRE i moze taka sama dostane w ramach IKE (jesli do BRE je przeniose), prawdopodobnie dostane 0,29% dla akcji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak dostaniesz u nich 0.29% to daj znać ,a przeniosę się tam w tempie expresowym ;))

  Stachu

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja moją przygodę z akcjami zacząłem właśnie od IKE w dnb nord. Właśnie minął rok, więc dojrzałem chyba do zmiany bo akurat mi nie tyle przeszkadzają prowizje itp rzeczy a nie mogę się nadziwić funkcjonalności tego rachunku maklerskiego :( !!!
  A że nie korzystam ze zwykłego rachunku maklerskiego to kompletnie nie mam porównania. Byłem zdecydowany na bz wbk a teraz czytam o bre jakoś pko bp nie biorę pod uwagę. A konkretnie mam pytanie
  -czy na tych rachunkach (bo w dnb nord -nie) mogę sprawdzić rentowność całego konta albo wybranej akcji za dany okres?
  -czy mogę sprawdzić sumę wpłat za dany okres (a nie podliczać ręcznie siedząc przed komputerem, w dnb nord za 2008 rok wpłat nie można nawet prześledzić

  pozdrawiam jarek

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja takie zestawienie robię w Excelu. Jakieś narzędzia analityczne są w BZ WBK. Jako że zestawienia robię sam, ciężko mi powiedzieć co konkretnie maja poszczególne biura.

  Mogę natomiast stwierdzić, że DI BRE i DM BZ WBK mają bardzo funkcjonalne i przejrzyste systemy.

  OdpowiedzUsuń
 6. @ Stachu

  wstępnie dowiedzialem się, że uzyskanie 0,29% prowizji dla IKE w DI BRE jest możliwe ale zależy glównie od tego, czy masz u nich normalne konto maklerskie.

  Jeśli na normalnym koncie, wskutek wysokich obrotów i kapitalizacji portfela, wynegocjujesz dobrą prowizję, prawdopodobnie dostaniesz taką samą dla IKE.

  Ja swoje IKE będę być moze przenosil ok. kwietnia 2010 jak minie mi rok jak mam IKE w BZ WBK i nie bede musial placic 150 zl za przeniesienie IKE przed uplywem 12 mies. Jak to nastapi, napisze ile dostalem prowizji na IKE w DI BRE :)

  Idąc tym tropem, obojętnie gdzie masz IKE, ponegocjuj z nimi, ewentualnie przenieś tam obroty z innego rachunku nie-IKE, jeśli zaoferują Ci lepszą prowizję.

  OdpowiedzUsuń
 7. W powyższej tabelce jest błąd jeżeli chodzi o BRE. Bez opłat jest tylko wtedy gdy mamy już u nich normalny rachunek maklerski. Jeśli mamy tylko IKE opłata wynosi 50zł/rok.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dodam jeszcze, że tak przed chwilą powiedzieli mi na ich infolinii.

  OdpowiedzUsuń
 9. W końcu znalazłem chyba najlepsze źródło wiedzy na temat IKE. Ten blog to naprawdę doskonała robota.

  Mam pytanie odnośnie różnic w opodatkowaniu emerytury z IKE i z OFE. Zaznaczam, ze chodzi mi o normalny podatek płacony gdy dostajemy emeryturę. Obecnie emeryci, podobnie jak osoby pracujące płacą podatek od dochodów osobistych. Czy taki podatek będziemy płacić także dostając emeryturę z OFE? Czy w przypadku IKE też będziemy musieli płacić ten podatek? Moim zdaniem byłoby to niesprawiedliwe, skoro lokuję pieniądze na giełdzie i je następnie wypłacam to nie płacę podatku innego niż podatek od zysków kapitałowych, jeśli wypłacam je z rachunku maklerskiego ale powiązanego z IKE w trakcie emerytury powinno być tak samo.

  Mam informację, że do wprowadzenia IKE przymierza się DM BOS. Są pewne opóźnienia ale prace podobno są zaawansowane i IKE ma być wprowadzone do końca roku. [źródło: forum DM BOS]

  OdpowiedzUsuń
 10. @ smooth

  Mi w oddziale w Bydgoszczy powiedziano że nie ma oplat za prowadzenie IKE. Natomiast w tabeli oplat i prowizji o IKE nic nie ma.

  P.S. Jeśli potwierdzę, że fatycznie jest oplata, to zmienie tabelę.

  OdpowiedzUsuń
 11. @ Anonimowy

  od wyplat z IKE na emeryturze nie placimy ani podatku tzw. Belki ani podatku dochodowego ani jakichkolwiek innych podatkow czy skladek.

  Calosc z rachunku IKE mozemy wyplacic na konto i wydac na co chcemy.

  P.S. Tez slyszalem ze BOŚ się przymierza do IKE. Im większa konkurencja tym lepiej. P.S. Moze u nich utrzymanie rachunku bedzie darmowe? Miejmy nadzieje ze zamiesza na rynku.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja znalazłam ciekawy artykuł o IKE w formie rachunku inwestycyjnego w domu maklerskim :


  http://www.przedstawicielehandlowi.pl/articles/badz-milionerem-na-emeryturze


  ciekawa jestem co o tym sądzicie? a może są jeszcze jakieś lepsze formy inwestowania we własną godną emeryturę ?

  OdpowiedzUsuń
 13. @Anonimowy

  Artykuł zachęca do IKE maklerskiego. Analiza spółek to jednak niełatwy kawałek chleba i zajmuje sporo czasu by było wykonane prawidłowo. Dlatego jest to moim zdaniem dobre rozwiązanie, ale dla tych, którzy lubią inwestować i się ciągle edukować. Do tego przez pierwsze lata trzeba będzie się uczyć panować nad swoimi emocjami.

  Dużo łatwiej wygląda sytuacja jeśli do IKE kupimy same obligacje. Wtedy wystarczy wyszukać te o najlepszym opcocentowaniu i je po prostu kupić. Jak wygasną, za uzyskaną kwotę z odsetkami kupujemy kolejne itd. W międzyczasie kupujemy za pieniądze dopłacone do rachunku. Obligacjami myślę że też pokonamy inflację a na pewno uzyskamy lepszą stopę zwrotu niż ZUS a może nawet OFE.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam pytanie: w ramach konta IKE, które prowadzę w dnb nord dostałem dywidendę i pobrano mi z konta podatek od tej dywidendy.Czy słusznie?
  Bo jakoś mi się wydaje że powinienem być z podatku od dywidendy zwolniony?
  pozdrawiam
  jarek

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie mialem jeszcze wplaty dywidendy na IKE ale o ile wiem, jest to bląd biura. Pieniądze powinny wejść bez podatku. Zapytaj o to w biurze a jak będzie trzeba to we wladzach skarbowych i na stronie GPW.

  OdpowiedzUsuń
 16. Badam sprawę podatku od dywidendy. Dzwoniłem już do 3 biur i do Krajowej Informacji Podatkowej. W dwóch biurach nie pobierają podatku (BZ WBK i DI BRE) a w BM DnB Nord pobierają. KIP nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie i odesłali mnie od lokalnego urzędu skarbowego bym wystosował zapytanie o interpretację.

  Teraz myślę, czy o nią wystąpić. Dodam że nie mam akcji spółek dywidendowych w ramach IKE więc byłaby to z mojej strony "sztuka dla sztuki".

  OdpowiedzUsuń
 17. Witaj Zdzichu,
  IKE jest już dostępne w DM BOŚ
  http://bossa.pl/oferta/IKE/
  http://bossa.pl/edukacja/IKE/
  http://blogi.bossa.pl/

  pozdrawiam i gratuluje rzeczowego bloga

  OdpowiedzUsuń
 18. @ Anonimowy

  dzięki za info.

  Nie pozostaje mi nic innego jak sprawdzić ofertę DM BOŚ i sporządzić uzupełnione zestawienie.

  OdpowiedzUsuń
 19. Ciekawe jak w BOŚ jest z Belka za dywidendy? W DI BRE akurat bylo pozytywnie;)

  OdpowiedzUsuń
 20. @ Anonimowy
  http://bossa.pl/index.jsp?layout=2&page=0&news_cat_id=1010

  OdpowiedzUsuń
 21. Ja zacząłem o dywidendzie więc może zakończę temat!
  Dodam tylko, że nie kupuję akcji ze względu na dywidendy. Kupiłem z innych powodów a później okazało się, że w tym czasie kiedy posiadałem akcje przyznano mi dywidendę. :)
  Dostałem taką oto odpowiedź ze:
  Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych
  Dział Analiz i Interwencji
  ul. Długopolska 22
  50-560 Wrocław
  tel: (071) 332 95 60; tel./fax: (071) 332 95 61

  "niestety dywidenda też podlega podatkowi Belki. W tym przypadku rozliczenia nie wykonuje Pan jednak sam, lecz podatek odprowadzany jest automatycznie przez spółkę płacącą dywidendę. Przykładowo jeśli należy się Panu 100 zł brutto dywidendy, to może Pan spotkać dwa przypadki:

  a) na rachunku zostanie zaksięgowany przelew 81 zł,
  b) na rachunku zostaną zaksięgowane dwa przelewy (+100 zł i -19 zł)."

  Czyli podsumowując -Według mnie płatnik nie pobrał podatku tylko wpłacił na mój rachunek maklerski kwotę brutto.
  Tak jak w punkcie:
  b) na rachunku zostały zaksięgowane dwa przelewy (+100 zł i -19 zł)

  Czyli różnica między "zwykłym" a IKE rachunkiem maklerskim jest następująca: na "zwykłym" zaksięgowano by mi dywidendę brutto minus podatek
  i od tej kwoty netto (+81 zł) po zakończeniu roku obrachunkowego musiałbym zapłacić dodatkowy
  podatek Belki (19% od dodatkowej dopłaty/wpłaty czyli od tych 81 zł)

  A więc nie na darmo się mówi i pisze, że dywidenda jest podwójnie opodatkowana i tylko w przypadku rachunku maklerskiego prowadzonego w ramach IKE podatek będzie tyko raz pobrany.
  pozdrawiam jarek

  OdpowiedzUsuń
 22. @ Jarek,

  z tego co mi wiadomo, nie płaci się drugi raz podatku od dywidendy. Jeśli zapłaciłeś podatek to w momencie wypłacenia Ci dywidendy. Na koniec roku kwota dywidendy nie jest już dodawana do przychodu podlegającego opodatkowaniu.

  W ramach IKE powinno być natomiast tak, że podatek nie jest pobierany ani w momencie wypłaty dywidendy ani na koniec roku w zeznaniu rocznym.

  Przez podwójne opodatkowanie dywidend rozumie się natomiast to, że najpierw firma płaci podatek dochodowy od zysku a następnie akcjonariusz jeszcze raz podatek od wypłaconego mu w formie dywidendy zysku spółki.

  OdpowiedzUsuń
 23. to gdzie najlepiej otworzyć teraz IKE?
  w DM BOŚ?

  OdpowiedzUsuń
 24. @ Vox,

  generalnie DM BOŚ jest najlepszy. A masz już rachunek maklerski albo IKE? Jeśli tak to gdzie? Jak napiszesz więcej info to będę mógł więcej podpowiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 25. założyłem IKE w BOŚ,
  czekam na aktywację.

  OdpowiedzUsuń
 26. możesz dopisać do tabelki jako najlepsze konto IKE - bezpłatne prowadzenie.

  OdpowiedzUsuń
 27. Uważam, że IKE w BOŚ nie jest lepsze od tego w BRE.
  W BOŚ najniższa prowizja od jednej transakcji wynosi 5 zł, a w BRE 3 zł. To bardzo istotne dla początkujących inwestorów jakim ja jestem.
  Ponadto muszę zapłacić 200 zł za token, a w BRE chyba nie (nie słyszałem o takim zabezpieczeniu u nich).
  Właśnie te dwa szczegóły sprawiają, że skłaniam się raczej do wyboru oferty BRE.

  OdpowiedzUsuń
 28. Token do rachunku maklerskiego w DM BOŚ jest dobrowolny czyli można go nie brać.

  Co do inwestorów z małym kapitałem, myślę że nadpłacanie 2 zł na małych transakcjach w DM BOŚ jest mniejszym wydatkiem niż 50 zł rocznie za prowadzenie rachunku w DI BRE.

  To, czy wybieramy DM BOŚ czy DI BRE zależy od tego, czy i gdzie mamy normalny rachunek maklerski. IKE najlepiej założyć w tym samym biurze. Natomiast jeśli ktoś ma tylko IKE maklerskie, to DM BOŚ powinno być tańsze.

  OdpowiedzUsuń