wtorek, 27 lipca 2010

Przeniesienie IKE z PKO BP do BOŚ

Słowem wstępu - czym jest konto IKE Obligacja w PKO BP


Kilka dni temu rozpocząłem procedurę przenoszenia konta IKE należącego do mojej mamy. Teraz jest ono prowadzone w formie rachunku IKE Obligacja w DM PKO BP. Jego działanie polega na tym, że za kwoty wpłat (a później i odsetek), są kupowane obligacje skarbowe EDO - Emerytalne Dziesięcioletnie Obligacje.

EDO to obligacje, w których oprocentowanie jest stałe w pierwszym roku od ich zakupu a zmienne w kolejnych latach i ustalane jako suma marży i inflacji obliczanej przez GUS. W tej chwili w sprzedaży są obligacje EDO0720 o terminie wykupu lipiec 2020 i oprocentowaniu 5,25% w pierwszym roku a w kolejnych latach inflacja + 3% marży. Odsetki są doliczane do wartości obligacji i co roku liczone od wyższej kwoty. Wypłata odsetek następuje w dniu wykupu obligacji czyli po 10 latach albo podczas  przedterminowego wykupu. O specyfice EDO informuje list emisyjny.

Mając na uwadze, że takie oprocentowanie (5,25% netto) można teraz uzyskać bez konieczności zakładania IKE, zaproponowałem przeniesienie konta do biura maklerskiego, gdzie będę w jego ramach inwestował środki w papiery wartościowe na GPW: akcje, certyfikaty i obligacje, zależnie od sytuacji rynkowej. 

Dla kogo przenosiny na GPW

Pewnie ktoś z Was pomyśli, że ryzyko inwestycji na GPW jest bardzo wysokie a na IKE Obligacja oprocentowanie jest bezpieczne, do tego formuła kalkulacji oprocentowania chroni przed inflacją. Przyznam Wam rację. Myślę że na podstawie dotychczasowych doświadczeń, jestem jednak w stanie skuteczniej inwestować niż 5,25% netto rocznie, przy zachowaniu ryzyka spadku wartości inwestycji na umiarkowanym poziomie (w dłuższym okresie inwestycji). Średnią stopę wzrostu na poziomie 6% rocznie ponad inflację uznam za sukces.

Jeśli ktoś z Was posiada IKE Obligacja i pomyśli teraz nad przeniesieniem i zmianą formy na rachunek maklerski, to przestrzegam że absolutnie nie polecam tego osobom, które nie inwestowały na giełdzie albo mają krótką historię inwestycyjną. Warunkiem dokonywania takiego przeniesienia jest moim zdaniem posiadanie pozytywnej historii inwestycyjnej na giełdzie i doświadczeń za co najmniej 5 lat wstecz, tak by zgromadzić wiedzę empiryczną z całego cyklu giełdowego: od początków hossy, przez jej szczyt, później bessę i następującą po niej fazę ożywienia.

Jak przenieść

Aby zorientować się, w jaki sposób przenieść konto, kontaktowałem się wcześniej z DM PKO BP i kilkoma biurami maklerskimi, które miały ciekawą ofertę. Do 'finału' kwalifikacji przeszły DI BRE Banku, gdzie mam własne konto maklerskie i DM BOŚ, o którym słyszałem wiele dobrego a które dodatkowo nie pobiera opłaty za prowadzenie IKE. 

Zdecydowałem się na DM BOŚ ze względu na prostszy sposób otwarcia konta. Mama mieszka na innym krańcu Polski w małej miejscowości i umówienie wspólnego spotkania w biurze maklerskim było nie lada trudne, do tego dochodziły koszty przejazdów. W przeciwnym razie byłoby potrzebne pełnomocnictwo notarialne za 122 zł. Ważne też było, że DM BOŚ wyraźnie stawia na IKE a pracownicy byli lepiej poinformowani.

Na stronie biura bossa.pl jest możliwość wypełnienia formularza otwarcia konta maklerskiego (nietylko IKE) przez internet i tak też zrobiłem. Wypełnioną umowę do podpisu dostarczy kurier bezpłatnie w ciągu 2 dni roboczych. Razem z umową doręczy formularz pełnomocnictwa jakiego mama mi udziela do zarządzania rachunkiem. Należy go podpisać i zanieść do notariusza, który za 15 zł potwierdzi autentyczność podpisu. Następnie formularz należy wysłać do centrali DM BOŚ by aktywować dostęp do konta dla pełnomocnika.

Po aktywacji nowego rachunku, należy udać się do oddziału PKO BP, może być ten w którym otwierano rachunek. Tam wypełniamy odpowiedni formularz transferowy i podajemy numer konta IKE w nowej instytucji. DM PKO BP po zleceniu wykupu obligacji i transferze środków, zamknie dla nas rachunek IKE Obligacja. Uwaga! przy transferach dokonywanych przed upływem roku od otwarcia rachunku, DM PKO BP pobierze opłatę (takową pobiera chyba każde biuro).

Jak wyczytałem z listu emisyjnego EDO, przy wypłatach transferowych z konta IKE Obligacja, nie jest potrącana opłata za wykup obligacji przed 10-letnim terminem. Opłata ta to standardowo 2 zł od obligacji o wartości 100 zł czyli 2%.

O dalszych kwestiach związanych z transferem i o tym, w co ulokuję środki, będę informował w kolejnych wpisach.

4 komentarze:

 1. @Zdzichu, a da się na tym ike pko kupować obligi z catalysta?

  OdpowiedzUsuń
 2. @ Bartek, na IKE maklerskim w DM BOŚ i każdym innym - tak, na IKE Obligacja w PKO - nie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdzichu czy jak masz pełnomocnictwo to możesz podpiąć konto mamy pod swoje aby przy jednym logowaniu do siebie logować się dodatkowo do mamy.
  Ja mam w BOŚu zwykłe konto, kontrakty i IKE i jednym klikiem wybieram na którym robie transakcję więc ciekawe czy można dopisać mamę.

  OdpowiedzUsuń
 4. @ ujemny, jak już będę miał aktywne konto to będę to sprawdzał w praktyce.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń