czwartek, 26 sierpnia 2010

Przenosiny IKE z PKO BP do DM BOŚ na odległość - ciąg dalszy

Od czasu publikacji ostatniego postu podjęliśmy z mamą następujące działania w celu przeniesienia konta. Przebiegało to w ten sposób, że mama mieszka w małej miejscowości daleko od oddziału DM BOŚ a ja mieszkam blisko DM BOŚ ale daleko od mamy. Dlatego wydawało się, że najlepszą wersją będzie jeśli wypełnię dokumenty online a umowy do mamy dostarczy kurier i odbierze z podpisem. Wyszło trochę inaczej, o czym w punktach poniżej. Tak to chronologicznie było:

1. Wypełnienie online formularza otwarcia nowego konta w DM BOŚ na portalu bossa.pl
- wypełnienie formularza dla pełnomocnika
- wydanie kodów dostępu do konta IKE dla właściciela IKE i pełnomocnika (dostęp będzie aktywny po dostarczeniu do centrali DM BOŚ kompletu dokumentów umownych i pełnomocnictwa)
-zamówienie kuriera do dostarczenia umowy w ciągu kilku dni (kurier opłacany przez DM BOŚ)

2. Wizyta kuriera (po ok. 2 dniach roboczych od wypełnienia formularza)
- w dokumentach dostarczonych przez kuriera nie było wpisanej części danych, mimo, że wpisywałem je w formularzu online
- miał być załączony dokument udzielenie pełnomocnictwa do rachunku a go nie było (!)
- kurier miał czekać do 10 minut na odbiór podpisanych dokumentów. Jako że trzeba było je dodatkowo uzupełnić i jeszcze zszedł czas na szukanie pełnomocnictwa, którego nie było, kurier nie chciał czekać i odjechał bez odbierania podpisanych dokumentów.

3. Dokumenty "na spokojnie" wypełniliśmy tego samego dnia. Wzór formularza pełnomocnictwa otrzymałem emailem od pracownika DM BOŚ, wysłałem emailem do punktu ksero z miejsca zamieszkania mamy gdzie został wydrukowany i już w domu wypełniony.

4. Wizyta u notariusza w celu potwierdzenia autentyczności podpisu pod pełnomocnictwem razem ze sprawdzeniem tożsamości osoby składającej podpis. Koszt 24,40 zł brutto.

5. Odesłanie listem poleconym przez mamę do mnie kompletu dokumentów umownych razem z już podpisanym i zatwierdzonym notarialnie pełnomocnictwem.

6. Moja wizyta w lokalnym DM BOŚ w celu przekazania kompletu dokumentów i podpisania się pod pełnomocnictwem.

7. DM BOŚ w ciągu ok. 3 dni przesyła komplet dokumentów do centrali w Warszawie, której pracownik "patronował" przenosinom IKE.

8. Po ok. 4-5 dniach roboczych, otrzymuję informację, że konto IKE w DM BOŚ zostało poprawnie otwarte i że można się na nie logować, co skutecznie wykonałem.

9. Po ok. 3 dniach mama otrzymuje potwierdzenie otwarcia konta w DM BOŚ, z podaniem przydzielonego numeru rachunku i indywidualnego konta do wpłat środków.

10. Następnego dnia wizyta mamy w lokalnej placówce banku PKO BP, gdzie kilka lat wcześniej został otwarte IKE. Należało zabrać potwierdzenie otwarcia IKE z DM BOŚ ze stosownym numerem konta do wpłat. Pracownicy banku mieli pierwszy raz do czynienia z transferem IKE EDO i kilka godzin przygotowywali dokumenty, kontaktując się z innym oddziałem. Mama wróciła popołudniu do banku, kiedy dokumenty już były gotowe do złożenia podpisów, co zrobiła.

Bank ma 14 dni na wykonanie wypłaty transferowej. Od czasu złożenia dyspozycji minęło 5 dni roboczych. Środki na rachunku DM BOŚ jeszcze się nie pojawiły (regularnie sprawdzam saldo).

W sumie od wypełnienia formularza online upłynęły około 4 tygodnie. Przeniesienie IKE metodą korespondencyjną zajmie więc około 5 tygodni (oby) do momentu wpływu środków do DM BOŚ. Koszt przenosin to z biletami za przejazdy i znaczkami za korespondencję - razem około 40 złotych. Gdybyśmy pojechali razem do najbliższego oddziału DM BOŚ, koszt wyniósłby ok. 400 zł (przejazdy) a przenosiny IKE trwały pewnie z 3 tygodnie. Kosztem 2 tygodni opóźnienia, zaoszczędziliśmy ok. 360 zł.

Po pojawieniu się środków na IKE, zamierzam dokonać zakupów akcji na GPW, jakich - możecie się domyślać po lekturze postów na blogu Abecadło Finansów.

6 komentarzy:

 1. A czy przypadkiem KDPW nie pobiera jakiejś opłaty za przeniesienie papierów wartościowych? Oczywiście o ile ta opcja ciebie dotyczy.

  OdpowiedzUsuń
 2. @ Marek, nie dotyczy bo na IKE EDO są obligacje skarbowe 10-letnie, które są sprzedawane w momencie zlecenia wypłaty transferowej. Do DM BOŚ przenoszona jest czysta gotówka.

  To zgodnie z ustawą o IKE, jest bezpłatne o ile IKE się utrzymywało ponad 12 miesięcy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dość długie te przenosiny. Ile w tym czasie można zarobić (stracić) na giełdzie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, niestety te 4-6 tygodni w sumie nawet to może potrwać. Dlatego lepiej to zrobić na spokojnie, jak na rynku nie dzieje się nic ciekawego.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam, mniej wiecej w tym samym czasie transferowalem kapitał z PKO BP (TFI) do DM BOŚ. Od dzis mam juz srodki na koncie. Podobnie jak Ty, mam zamiar inwestowac w dywidendowe spolki GPW liczac, ze dlugosc inwestycji (okolo 20 lat) stworzy warunki do budowy wartosci porfela. Moje typy to TPSA, CEZ, KGHM, C.Polsat, PGE, PZU, PGNiG, Tauron i Asseco.Mam zamiar szeroko dywersyfikowac po branzach i po spolkach, perspektywa jest dluga, podstawa dla mnie w obecnej sytuacji rynkowej bedzie zbudowanie portfela dajacego ok. 5% dywidendy sredniorocznie. Nie wszystko jest teraz w dobrych cenach, dlatego mam zamiar stopniowo w ciagu 3-6 miesiecy napelniac portfel akcjami. Interesujacy blog, zagladam tu juz od pewnego czasu. IKEinwestor

  OdpowiedzUsuń
 6. @ IKE inwestor

  cieszę się, że trafiłeś na tą stronę. Wpisy dodaję raczej rzadko, jednocześnie starając się aby każdy był wartościowy dla posiadaczy IKE i zainteresowanych IKE od strony praktycznej. Dlatego proponuję subskrypcję postów na email (okno w górnej części prawej kolumny bloga).

  Odnośnie spółek dywidendowych, jest to moim zdaniem bardzo fajne oparcie dla portfela. Sam zaobserwowałem, że tego rodzaju spółki zachowują większą stabilność cen ze względu na dywidendy. Czasem opłaca się jednak sprzedać akcje przed dywidendą gdy kurs znacznie wzrósł przed odjęciem dywidendy i spodziewam się, że później dojdzie do spadku większego niż wysokość dywidendy.

  Tak więc dobrze jest czerpać zyski z dywidend i trzymać się tego typu spółek, choć z drugiej strony największe zyski, jakie osiągałem, były z różnic kursowych.

  OdpowiedzUsuń