poniedziałek, 21 lutego 2011

Optymalizacja na giełdowym IKE

Zastanawiam się jaka jest najlepsza strategia dla osoby która ma rachunek giełdowy IKE oraz równolegle zwykły rachunek maklerski. Sam często mam taką sytuację, że akcje danej spółki posiadam trochę na IKE a trochę na normalnym rachunku. 

Transakcje kupna

W przypadku zagospodarowania środków na IKE versus na normalnym rachunku, liczy się fakt że z IKE nie możemy swobodnie wypłacać i wpłacać środków. 

Z normalnego rachunku maklerskiego można swobodnie przelewać i lokować nadwyżki w bankach, funduszach pieniężnych, itp.,  by każdy dzień dawał odsetki. Z takich form krótkoterminowych korzystamy przeważnie w okresach przejściowych jak nie widzimy nic ciekawego na giełdzie a pieniądze chcemy mieć "pod ręką". Okres jest często za krótki by opłacało się ponosić prowizje z handlu obligacjami na giełdzie w ramach IKE.  

IKE nadaje się na tą część portfela która jest ciągle ulokowana a horyzont pojedyńczych inwestycji jest średnio dłuższy. Tutaj też lepiej angażować się tylko w naszym zdaniem najciekawsze opcje inwestycyjne na których jest duży potencjał procentowego zysku w skali roku przy także mniejszym niż średnie przez nas ponoszone ryzyko, czyli transakcje od których możemy zapłacić największy podatek. Tutaj kupujemy akcje spółek dywidendowych by dywidendę otrzymać w całości bez podatku.

Podsumowując, gotówkę na normalnym rachunku łatwiej ciekawie zagospodarować na krótki termin niż gotówkę w ramach IKE i dlatego na IKE można bardziej unikać gotówki.

Transakcje sprzedaży

Wydaje mi się że w przypadku realizacji zysków, lepiej najpierw sprzedawać to co jest na IKE bo przynajmniej jesteśmy pewni że jesteśmy zarobieni i oszczędzamy na podatku. Natomiast na części akcji pozostałej na zwykłym rachunku możemy później zarobić więcej niż na IKE ale też i stracić jeśli przetrzymamy akcje.

Odwrotnie sprawa wygląda z redukowaniem stratnej pozycji - najpierw redukujemy z normalnego rachunku bo wiemy ze jest strata co pomniejszy nam podatek, a następnie z IKE - tu jest szansa na odrobienie strat ale i ryzyko ich wzrostu.

Wszystko zależy jednak od charakteru osoby, tzn. czy mamy tendencję do kupowania/sprzedawania za wcześnie czy raczej za późno oraz jaka jest nasza średnia strata i średni zysk.

Zabezpieczenia

Korzystne bywa zabezpieczanie ekspozycji akcyjnej na IKE kontraktami lub opcjami na normalnym rachunku. Zakładając że przeważnie na akcjach zarabiamy a na zabezpieczeniach tracimy, zysk będzie szedł do IKE a straty rozliczymy na zwykłym rachunku i pomniejszą nam podatek.

Co teraz mam w IKE

W tej chwili na IKE mam akcje dwóch deweloperów i zakładu ubezpieczeniowego. Jeszcze stosowne walory znalazłem i może na nich zarobię ale zbliża się myślę czas przesilenia. Nasza giełda zachowuje się coraz słabiej. Dołuje ją kiepska sytuacja budżetowa a planowane zmniejszenie wpłat do OFE zdaje się że przepełniło kielich goryczy. Co za tym idzie, jest coraz mniej zainteresowania ze strony inwestorów zagranicznych.  Już za kilka miesięcy możliwe że lepiej będzie przejść na instrumenty dłużne by bezpiecznie przeczekać spadki...

...a jaki jest Twój sposób na optymalne wykorzystanie IKE?

10 komentarzy:

 1. Bardzo sympatyczne byłoby chociażby mikroskopijne oprocentowanie gotówki na IKE. Interesującym rozwiązaniem może być nabywanie certyfikatów inwestycyjnych z długim terminem wykupu, które są mocno niedowartościowane.

  Orientowałeś się może, co tam kochany rząd spłodził w sprawie IKZE i jak to się ma do IKE?

  OdpowiedzUsuń
 2. @Bartek,

  tak, fajnie byłoby dostać z 3% odsetek od wolnych środków na IKE, no ale może jeszcze jest za mała konkurencja na tym rynku.

  Co do IKZE, będzie ono chyba tylko po to by na jego tle IKE wyglądało atrakcyjniej. Temat ciekawy pod kątem zobrazowania jak rząd kombinuje w systemie emerytalnym (in minus).

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam pytanie odnosnie optymalizacji i wyjazdow na walne zgromadzenie akcjonariuszy. Czy majac akcje spolki, na ktorego walne zgromadzenie chce sie wybrac, wylacznie na koncie ike moge uznac koszt podrozy jako koszt inwestycji i uwzglednic w rocznym rozliczeniu z urzedem skarbowym? Jesli nie to jest to kolejny sposob optymalizacji.

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Piotrek, jeśli masz akcje na normalnym koncie maklerskim to być może koszt podróży na walne można zaliczyć do kosztów, ale musisz udowodnić że podróż była związana z inwestycją i skonsultowac to w swoim USie.

  Jeśli podróż na walne była na podstawie akcji z IKE to nie mozna zaliczyć tej podróży do kosztów wykazywanych w PIT bo dochodów i strat z IKE się PITem nie rozlicza. Tak to rozumiem.

  OdpowiedzUsuń
 5. czy jest jakies z 6 IKE maklerskich u ktorych wolne srodki sa oprocentowane? Dnb Nord na normalnym rahcunku maklerskim ma mozliwosc lokowania na overnighty na procent. do 50tys PLN to 1%, wiec nawet przy oplacie rocznej 60PLN oplaca sie zalozyc rachunek tam. dobrze mysle?

  OdpowiedzUsuń
 6. @Anonimowy,

  nie jest mi wiadome aby było oprocentowanie na IKE w którymkolwiek z biur. Może też nie być możliwe, by overnighta w DnB Nord można było użyć do IKE, bo być może na overnighcie środki są przelewane z rachunku maklerskiego na lokatę a to w ramach IKE byłoby wypłatą, co w tej formie nie jest dozwolone.

  Inna kwestia to prowizje od transakcji w DnB Nord. Jak tam miałem rachunek to trzeba było płacić 0,38% dla biura maklerskiego i oddzielnie prowizje dla GPW. W sumie wychodziły opłaty rzędu 0,5% czyli bardzo dużo. Do tego dochodzi ich toporny system do składania transakcji - coś pisane chyba z 10 lat temu i bez wymaganej funkcjonalności.

  OdpowiedzUsuń
 7. ok, dzieki za info, wiec jak rozumiem jesli nie chcemy w jakims momencie inwestowac na gieldzie to kasa w IKE lezy sobie na maklerskim nieoprecenotwana. we wszystkich IKE maklerskich tak jest?
  kamil

  OdpowiedzUsuń
 8. @Kamil

  O ile mi wiadomo tak niestety jest. Może z czasem jak wzrośnie średnia wartość konta IKE to coś się pojawi. Jeśli natomiast zależy Tobie głównie na odsetkach to lepiej pomyśleć o IKE Obligacja w PKO BP, gdzie masz cały portfel inwestowany w obligacje 10letnie EDO, odsetki około 5-6% rocznie, oparte na inflacji plus premia.

  OdpowiedzUsuń
 9. piszę na ten temat prace zaliczeniową chciałabym wiedzieć jeszcze wiecej o ike znac żródła książkowe z których mogłaym skorzystać jeśli możesz mi pomóc to odp na moj komentarz

  OdpowiedzUsuń
 10. @Anonimowy

  nie wiem czy są takie ksiażki. Mogę polecić dane ze strony MPiPS:
  http://www.mpips.gov.pl/ubezpieczenia-spoleczne/ubezpieczenie-emerytalne/indywidualne-konto-emerytalne/ike-w-pytaniach-i-odpowiedziach/

  oraz KNF:
  http://www.knf.gov.pl/opracowania/rynek_emerytalny/dane_o_rynku/rynek_ppe_ike/Dane_IKE/dane_ike.html

  OdpowiedzUsuń